Haberler İnci Hikmet Tözün Anaokulu dün sabah saatlerinde yapılan törenle faaliyete geçti.

İnci Hikmet Tözün Anaokulu dün sabah saatlerinde yapılan törenle faaliyete geçti.

ALPKENT Mahallesi’nde Mustafa Çoban İlköğretim Okulu yanına inşa edilen İnci Hikmet Tözün Anaokulu dün sabah saatlerinde yapılan törenle faaliyete geçti. Okulun açılış törenine İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, İl Milli Eğitim Müdürü M. Ragıp Üye, Kaymakam Aydın Memük ve ilçenin diğer mülki amirleri katılırken; törende okulun yapımını sağlayan hayırseverler Cemile İnci Tözün ve Ali Hikmet Tözün de hazır bulundu.

1 ARTI 8 DEĞİL 9         AÇILIŞ töreninde kürsüye önce Kaymakam Aydın Memük çıktı. Kısa birkonuşma yapan Memük, anaokulunu Torbalı’ya kazandırdıkları için İnciHikmet Tözün çiftine teşekkür ederken, okul öncesi eğitimin önemine değindi. Memük: “7 derslikli bu okulu ilçemize kazandırdıkları için hayırsever çifte teşekkür ediyorum. 36 yaş çocukların karakterlerinin oluştuğu dönemdir ve bu dönemde çocukların eğitim alması oldukça önemlidir” dedi. Kaymakam’ın ardından kürsüye gelen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü M. Ragıp Üye, bu yıl özel eğitim, okul öncesi eğitim ve okumaz yazma eğitimine önem verdiklerini belirtti.

VALİ YOĞUN PROGRAMI NEDENİYLE AÇILIŞA KATILAMADI       OKULUN yapımını sağlayan Hikmet Tözün ise topluma hediye edeceğimiz tek şeyin çocuklar olduğunu ve okul öncesi eğitimin çocukların hayatında büyük önem taşıdığını dile getirdi. Tözün: “Arkamızda bırakacağımız en büyük hediye çocuklarımızdır. Çocukların ilk öğretmenleri anne babalardır. Anne babaların görevi çocuklara iyi bir eğitim sağlamaktır” dedi. Vali Yardımcısı İbrahim Ballı ise okulu ilçeye kazandıran Tözün çiftine teşekkür etti. Ballı ayrıca Vali Mustafa Cihat Kıraç’ın da törene katılmayı arzuladığını ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle gelemediğini de sözlerine ekledi. Alpkent Mahallesi’ndeki açılışa ilgi oldukça yoğundu. Okul, bugünden itibaren eğitime başlıyor.

İnci Hikmet Tözün Anaokulu düzenlenen törenle hizmete girdi. Hayırsever Cemile İnci Tözün ve eşi Ali Hikmet Tözün’ün de katıldığı anaokulu açılışına İzmir Milli Eğitimden Sorumlusu Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, Torbalı Kaymakamı Aydın Memük, İl Milli Eğitim Müdürü Ragıp Üye, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ruhi Gündoğdu, İlçe Emniyet Müdürü Ergün Gediz, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Bin 893 metrekare üzerine inşa edilen anaokulunda 7 derslik bulunuyor. Miniklerin rahat hareket edebilmeleri için de tüm ayrıntıların düşünüldüğü anaokulu 767 bin liraya mal olurken, okulda 200’e yakın öğrenci eğitim alabilecek. Okulu yaptıran hayırsever Tözün Ailesi’ne de plaket verilerek, teşekkür edildi.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM GELİŞİYOR         Okulun Torbalı’daki eğitim kalitesini artıracağını ifade eden Kaymakam Aydın Memük, “Okul öncesi eğitim konusunda ilçemiz hızla ilerliyor. Bundan sonra da bu tür projeler olacak. Bu bağlamda ben hayırsever ailemize teşekkür ederken, bu davranışın diğer vatandaşlarımıza da örnek olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ragıp Üye de hayırsever aileye teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “İlimizin okul öncesi eğitimdeki başarı yüzdesi % 84. Geçen yıl okul öncesi başarısı ile ülke genelinde birinci olan il birinciliği % 74’le almıştı. Yani biz bugün bu rakamları dahi geride bıraktık. Bu tür hayırsever vatandaşlarımızın çoğalmasını temenni ediyor, okulumuzun hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. Vali Yardımcısı İbrahim Ballı da yaptığı konuşmasında, okulun ilçeye hayırlı olmasını dile getirirken, Tözün Ailesi’ne teşekkür etti.

 

‘OKULU AİLEMLE BİRLİKTE YAPTIK’ Açılışın son konuşmacısı olarak kürsüye gelen Ali Hikmet Tözün, eğitime verdikleri önemin aile büyüklerinden geldiğini ve bundan sonraki süreçte de ellerinden geldiği kadar eğitime katkı yapmaya devam edeceklerini söylediler. Aile büyüklerinin yıllar önce eğitim için İzmir’e göç ettiğini belirten Ali Hikmet Tözün, “Ailem çocuklarının yani benim eğitimim için Torbalı’dan İzmir’e göç etmiş. Ben de eğitimimi İzmir’de tamamladım. 27 boyunca Öğretim Görevlisi olarak çeşitli kademelerde hizmetler verdim. Eşim de bir dönem öğretmenlik yaptı. Biz kendi çocuğumuzu nasıl sevdiysek tüm öğrencilerimizi de öyle sevdik. Bu nedenle herkesin iyi bir eğitim alabilmesi ve aile büyüklerimizden gördüğümüz eğitime önem verilmesi konularını uygulamak için bu okulu ailem ile birlikte yaptırdık. Bu bağlamda bize bu yolu açan il ve ilçe bazındaki tüm yöneticilerimize ve aileme çok teşekkür ediyorum.” dedi.

AÇILIŞA ZEKİ ARSLAN MESAJ GÖNDERDİ         İnci Hikmet Tözün Anaokulu projesinin ilk gününden itibaren büyük çaba sarf eden ve büyük emeği olan Torbalı eski Kaymakamı Zeki Arslan da açılışa gönderdiği mesaj ile katıldı. Şu anda Akdeniz Kaymakamı olarak görev yapan Zeki Arslan mesajında, “Eğitime % 100 destek kampanyası çerçevesinde İnci ve Ali Hikmet Tözün’ün yaptırdığı bu güzelokul Torbalı’ya hayırlı olsun. Çok arzu etmeme ve istememe rağmen, projenin başından hemen hemen sonuna kadar yakından takip ettiğim bu açılışta olamamaktan dolayı üzgün olduğumu belirtmek isterim. Ali Bey zaman zaman yaşamaması gereken sıkıntılar yaşasa da projeyi yakından takip ederek, büyük bir başarıya da imza attı. Tözün Ailesi’ne minnettarız. Bu vesile ile çok değer verdiğim ve saygı duyduğum Torbalı halkını da selamlıyor, saygı ve sevgiler sunuyorum.” dedi. Yaptırdıkları anaokulunu gezen İnci ve Hikmet Tözün çiftine oğulları Özgür, gelinleri Özge ve torunları Nesil de eşlik etti. Okulun açılışının doğum gününe denk gelmesinin kendisini ayrıca mutlu ettiğini ifade eden Ali Hikmet Tözün, kendisine bu imkânı tanıyan tüm yöneticilere teşekkür ederek, kendisine destek olan tüm aile üyelerine tek tek teşekkür etti.

 Yayın:06.01.2012 - Güncelleme:15.06.2012 - 12:22 - Görüntülenme:1860 - İlgili Birim : Okul Öncesi Eğitimi - İlgili Birim Telefonu : .